Domov / NN Blog / Kliešťová encefalitída

Kliešte a kliešťová encefalitída

mladá žena s dievčaťom ležia vo vysokej tráve a smejú sa

V Rakúsku ¾ obyvateľov, u nás necelých 10 % - takýto dramatický je rozdiel v zaočkovanosti proti kliešťovej encefalitíde. Slovensko pritom drží svetové prvenstvo v počte nákaz cez nepasterizované mlieko. Celkovo sa prípady nákazy vyvíjajú nepriaznivo a pred tromi rokmi ich počet dosiahol 60-ročný rekord. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je účinnou ochranou proti závažnému ochoreniu práve očkovanie.

Kliešte sa v našich zemepisných šírkach vyskytujú často a môžu nás vážne ohroziť. Tento malý parazit je pôvodcom závažného ochorenia - kliešťovej encefalitídy. Kliešte sa prebúdzajú v marci, naplno začnú útočiť v apríli a aktívne sú do októbra. Najväčší výskyt je však v máji a júni.

Čím sa líšia lymská borelióza a kliešťová encefalitída?

Kým pri lymskej borelióze, ktorú tiež spôsobujú kliešte, sa nedá nakaziť jedlom alebo nápojmi, pri kliešťovej encefalitíde to nie je vylúčené. Infekcia sa totiž šíri aj konzumáciou nepasterizovaných výrobkov z mlieka nakazeného zvieraťa. Očkovanie, ktoré je nateraz dostupné len proti encefalitíde, je našťastie účinné bez ohľadu na to, či nákaza prenikla do tela cez kliešťa alebo nepasterizované mliečne produkty.

Ďalšie rozdiely sú v spôsobe prenosu a príznakoch. Kým niektorí ľudia ani nevedia, že prekonali encefalitídu, u iných môže mať ochorenie závažnejší priebeh s dlhším časom liečby a náročnejšou rekonvalescenciou. Odborníci varujú, že štvrtina až polovica pacientov trpí dlhodobými následkami najmä neurologického a psychického charakteru. „Pre encefalitídu je typický dvojfázový priebeh. Pacient má najskôr príznaky virózy, akoby dostával chrípku. Cíti sa slabý, unavený, má bolesti svalov, mierne zvýšenú teplotu, ktorá ustúpi. Po týždni sa naplno objaví druhá fáza horúčok, ktorá sa niekedy prejavuje až ako zápal mozgu či mozgových blán. Môže sa to skončiť aj fatálne alebo s následkami na celý život,“ vysvetľuje MUDr. Martin Novotný, PhD., zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Keďže ide o závažné ochorenie, treba mať na pamäti, že najúčinnejšou ochranou je predovšetkým prevencia. Ako teda možno predísť kliešťovej encefalitíde a ako sa chrániť pred uhryznutím kliešťom?

  • Nechajte sa zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde.
  • Používajte repelenty.
  • Do prírody noste oblečenie s dlhým rukávom a dlhé nohavice.
  • Vyhýbajte sa ležaniu v tráve.

žena v športovom oblečení leží na zelenej tráve 

Kontrola, kontrola a ešte raz kontrola

Skutočne ju nepodceňujte a vždy, keď sa vrátite domov, prezrite si celé telo. Pozornosť venujte aj svojim deťom. Ak však už nájdete kliešťa, je veľmi dôležité postupovať rýchlo, opatrne a správne pri jeho odstránení. Dôležité je vybrať celého kliešťa tak, aby ste nezanechali v rane jeho hlavičku a nerozpučili ste ho. Ako na to? (Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky)

  • Na prisatého kliešťa nenanášajte žiadne tekuté ani olejové prípravky. Mohlo by to spôsobiť vyprázdnenie obsahu jeho čriev do rany, čím by vzniklo riziko prenosu baktérií alebo vírusov do krvi.
  • Kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Kliešťa vyťahujte pomaly, bez točenia.
  • Po vytiahnutí kliešťa vydezinfikujte pokožku v mieste jeho prisatia, napr. prostriedkom s obsahom alkoholu alebo jódovou tinktúrou.
  • Ak sa rana ani po niekoľkých dňoch nezahojí, vyhľadajte čo najrýchlejšie lekársku pomoc.

lekár ukazuje pacientke snímku

No a na záver ešte jedna užitočná informácia. Bohužiaľ, vždy sa môže stať, že ste dbali na prevenciu aj kontrolu, a napriek tomu ochoriete. Vtedy je dobré rozpoznať, či ide o kliešťovú encefalitídu. Kliešťová encefalitída má podobné príznaky ako chrípka - horúčka, únava, bolesť hlavy a svalov či žalúdočná nevoľnosť. Ak pociťujete tieto príznaky počas 4 týždňov po uhryznutí kliešťom, určite vyhľadajte lekára. V neskoršej fáze tohto ochorenia môže dôjsť k poškodeniu nervového systému, čo sa prejaví príznakmi zápalu mozgových blán.