Michaela HantákováFiremnú kultúru v NN pre mňa charakterizujú dve slová: vždy nápomocní.

Michaela Hantáková, projektová manažérka pre projekty s IT dopadom

Tvoja pozícia v NN je projektový manažér pre projekty s IT dopadom. Čo je náplňou Tvojej práce?
Projektový manažér - je oficiálne na papieri. No do NN ma prijali, aby som riešila projekty s dopadom na IT a zavádzanie agilného riadenia projektov.

Aká bola Tvoja cesta do NN? Prečo práve NN?
Prišla som do NN z Brna, kde som pôsobila ako IT projektový manažér - scrum master v právnickej firme, kde sme vyvíjali vlastný software na automatizáciu a správu právnických dokumentov.

Do NN ma privial vietor čisto náhodne, na základe pracovnej ponuky, ktorá ma veľmi zaujala. Pred necelým rokom hľadala NN človeka na projektové riadenie. Pozícia mala názov projektový manažér pre projekty s IT dopadom. Prečítala som si inzerát, boli v ňom vyzdvihnuté všetky benefity, ktoré NN ponúka a niekde v závere bolo spomenuté, že sa od uchádzača očakávajú skúsenosti s agilným riadením projektu. Nebolo však priamo vysvetlené, čo presne to znamená. Keďže som zvedavý človek, poslala som životopis so záujmom o pracovnú pozíciu. Netrvalo dlho a pozvali ma na online pohovor s mojou budúcou nadriadenou. Bolo to také prvotné, veľmi milé, neformálne privítanie a rozhovor, počas ktorého sme prebrali pracovnú pozíciu aj osobné radosti života.

Vysvitlo, že NN by chcela zavádzať aktívne agilný prístup k projektom, čo ma doslova ohromilo. NN je veľká firma a tento krok som videla ako dlhodobú výzvu na budovanie, zlepšovanie a rozvoj spoločnosti. Po ďalších kolách pohovorov sme sa dopracovali k úspešnému podpísaniu pracovnej zmluvy. A tak začala moja cesta za adaptáciou do NN.

Tvoja pracovná cesta v NN nebola úplne jednoduchá a sprevádzali ju viaceré personálne zmeny v Tvojom okolí. Aké to boli? Ako si sa s nimi vysporiadala?
Po mesiaci som sa dozvedela, že moja nadriadená v NN končí. Bol to pre mňa šok, pretože som bola veľmi krátky čas v novej spoločnosti a odchádzal z nej človek, ktorý bol v tej dobe mojím oporným múrom a zasväcoval ma do chodu NN. Zároveň som stále nebola dostatočne oboznámená so všetkými potrebnými normami a fungovaním projektov. Neskutočne si vážim podporu, pomoc a pomyselné teplo domova, ktoré mi dávali kolegovia naprieč oddeleniami, s ktorými som aktívne v tom čase spolupracovala. Naozaj má spoločnosť NN neuveriteľné šťastie na ľudí, ktorí sú ochotní podať nápomocnú ruku úplne cudziemu človeku, nováčikovi.

Čo máš na svojej práci najradšej?
Rôznorodosť, lebo každý deň prináša niečo nové. Nové výzvy, ako riešiť vzniknuté situácie, ktoré nie sú vždy ľahké a tímovú spoluprácu.

Ako čas plynul, stretávala som sa aj s prekážkami pri nastavovaní a zavádzaní agility do projektového riadenia. Tento proces sa nedá spraviť mávnutím čarovného prútika z minúty na minútu. Neustále sme v procese zlepšovania sa a nie vždy sa človek stretne s pozitívnymi ohlasmi. Predsa len, snažíme sa zaviesť do spoločnosti nové postupy pre riadenie projektov. Dôležité je zobrať si spätnú väzbu, či už je dobrá alebo zlá, realisticky ju vyhodnotiť a prichádzať s vylepšeniami.

Ako sa Ti pracuje v priestoroch spoločnosti NN? Pracuješ z kancelárie alebo v režime home-office?
Open-space kancelárie na Jesenského či v Slávičom údolí sú super v tom, že tam človek vždy stretne úžasných ľudí, s ktorými preberie nielen pracovné ale aj osobné veci a zájde na obed. Tým, že pracujem ako projektový manažér a veľa času trávim na meetingoch a hovoroch, je skvelé využívať možnosť home-officu, kde neruším kolegov v kancelárii pri telefonovaní.

Podporuje NN Tvoj profesionálny rast a rozvoj? Akým spôsobom?
Vypichnem len pár možností, ktoré NN ponúka na profesijný rast a rozvoj, ktorých som sa aktívne zúčastnila.
Learn.microsoft - s interaktívnymi modulmi a cestami si môžeme rozvíjať praktické zručnosti v rôznych oblastiach, čo prináša rozvoj hardskills aj softskills v rôznych oblastiach v rámci IT sféry, analytických aj biznisových skills.
V rámci NN Olympic games sme sa mohli buď ako jednotlivci alebo team zúčastniť a plniť rozvojové online úlohy a posúvať sa navzájom.
Vzdelávanie sa v online kurzoch ako napríklad GOfluent, ktorý umožňuje rozvíjať sa v jazykovej oblasti alebo ďalšie, ktoré poskytujú možnosť robiť si odborné certifikácie.

Ako by si charakterizovala firemnú kultúru NN?
Firemná kultúra sa vzťahuje na zdieľané hodnoty, presvedčenia, postoje, správanie a praktiky, ktoré formujú spôsob, akým ľudia pracujú a interagujú v rámci organizácie. Zahŕňa misiu, víziu a základné hodnoty organizácie, ako aj spôsoby, akými ľudia komunikujú, spolupracujú a robia rozhodnutia. Toto všetko si treba v NN zažiť, pretože prepracovanosť a prístup je úžasný. Ale ak to môžem zhrnúť, pre mňa firemnú kultúru v NN charakterizujú dve slová: vždy nápomocní. Od usmievavých kolegýň na recepcií až po top manažment spoločnosti.

Čo by si odporučila každému, kto zvažuje začať kariéru v NN?
Nebáť sa poslať životopis, prísť si pozrieť prácu, stretnúť kolegov a smelo vykročiť do víru NN 😉.