Poistné kuriozity, ktoré sa stali v roku 2015

Nezasväteným sa môže zdať práca v poisťovni nudná. V skutočnosti sa však najmä likvidátori poistných udalostí (čiže odborníci, ktorí posudzujú nahlásené škody a rozhodujú o poistnom plnení) stretávajú s množstvom úsmevných situácií. Tu je výber z kuriozít, ktoré sa dostali v roku 2015 na stôl NN Životnej poisťovne.

Nahlásenie poistnej udalosti často sprevádzajú aj kuriózne oznámenia alebo záznamy v lekárskej správe. Okrem toho, že poistná udalosť musí byť potvrdená pečiatkou a podpisom lekára, musí obsahovať aj prepúšťaciu správu s popisom, ako sa úraz stal. Nevyhnete sa tak zápisom ako „náhla smrť za domom“ pri páde zo strechy v opitosti.

Alkoholovú eufóriu (niekedy) neutajíte
Nahlásenie poistnej udalosti často sprevádzajú aj kuriózne oznámenia alebo záznamy v lekárskej správe. Okrem toho, že poistná udalosť musí byť potvrdená pečiatkou a podpisom lekára, musí obsahovať aj prepúšťaciu správu s popisom, ako sa situácia odohrala. Práve pravdovravnosť lekára je špeciálne pri alkohole prekážka, ktorá bráni poisťovni vyplatiť plnú sumu za spôsobenú ujmu.

Alkohol môže byť pri poistení dôvodom na preplatenie iba časti spôsobenej škody či ujmy. Prípadne poisťovňa môže úhradu škody odmietnuť úplne. Zatajiť tento „najrozšírenejší slovenský doping“  preto patrí v praxi medzi najčastejšie pokusy ľudí ovplyvniť poisťovňu pri vyplácaní spôsobenej škody. Smola je, ak človek nepočíta s lekárom, ktorý bol pri popise vzniku zranenia neuveriteľne precízny. „O 6 h. rannej sme fixovali ruku do dlahy svadobčanovi v alkoholovej eufórii, ktorý tvrdil, že zakopol a po páde mal bolesti pravého lakťa.“ Takáto lekárska  správa bola doložená k žiadosti o poistné plnenie za bolestivý lakeť. Neúspešne.

Mäsiarka – smoliarka alebo Keď vás (neživá) krava zraní dvakrát za deň
K pracovnému úrazu sa dá prísť aj vlastnou nepozornosťou – pozná to každý z nás. „Ale povedzte, aká je pravdepodobnosť, že sa vám podarí „zozbierať“ dva úrazy za jeden deň? Aj takéto prípady sa stali našim poistencom v roku 2015. Samozrejme, pani dostala finančné odškodnenie za všetky úrazy, ktoré sa jej v daný deň stali,“ hovorí Jiří Čapek, generálny riaditeľ NN Životnej poisťovne. Konkrétne, pani, ktorá pracuje ako mäsiarka, si ráno poranila kĺb štvrtého prsta hákom pri krájaní mäsa. A niekoľko hodín na to si spôsobila ďalšie zranenie, keď bradou narazila o kus chrbtice trčiacej z mäsa. Dobrou správou bolo, že hybnosť prsta ostala zachovaná. Spôsobila si tržnú ranu v oblasti brady hlbokú 1,5 cm.

Dôchodkyňa na skateboarde? Nič nie je nemožné...
Okrem úrazov v zamestnaní sa finanční agenti NN Životnej poisťovne často stretávajú aj s menej uveriteľnými úrazmi. Napríklad, pani vo veku 65 rokov lekárovi pri vyšetrení oznámila, že si zlomeninu lakťa spôsobila jazdou na skateboarde. „Keďže lekár pri vyšetrení neindikoval, že by pani bola pod vplyvom alkoholu, nepátrali sme po skutočnej príčine úrazu. Pošmyknúť sa a poraniť si lakeť môže človek aj za úplne bežných okolností, ako napríklad na mokrom chodníku počas daždivých dní. Každopádne, skejtujúca dôchodkyňa patrí medzi tie najkurióznejšie prípady uplynulého roka,“ hovorí Jiří Čapek.

Pozor na mokrú trávu
V NN Životnej poisťovni nie je núdza ani o ďalšie kuriózne situácie. V jednej lekárskej správe sa písalo: „Dievča si šlo večer zabehať s peknými chlapcami a pošmyklo sa na pokosenej tráve.“ Dnes sa už nedozvieme, či bola príčinou úrazu výlučne takáto „nevinná“ činnosť. „Dievča sa pravdepodobne veľmi obzeralo po kamarátoch a výsledkom bolo poranené zápästie a bolestivý kĺb na palci. Z tejto situácie vyplýva, že mladí ľudia by mali mať oči nielen pre svojich rovesníkov, ale aj prírodné nástrahy,“ dodáva J. Čapek.

Alkohol netreba hľadať za každým úrazom
Niekedy človek príde k neštandardnému úrazu aj v celkom triezvom stave. „Pacient dostal  pohárom do čela v reštaurácii, na úraz si dobre pamätá, ostali mu po tom na čele dve tržné rany, asi 4 cm dlhé a po okraji pomliaždeniny“, hovorí lekárska správa. Samozrejme,  poisťovňa jeho nárok na poistné plnenie uznala.