Doplnkové dôchodkové fondy 
Do akých dôchodkových fondov môžem investovať v III. pilieri?
Široká ponuka od konzervatívnych až po dynamické fondy
V ponuke máme rôzne typy dôchodkových fondov, v ktorých si môžete sporiť, aby ste si zabezpečili dostatočný dôchodok. Fondy sa navzájom líšia predovšetkým zložením aktív, do ktorých investujú a od ktorých sa následne odvíja investičný horizont.
Každý z nás by si mal preto pri výbere fondu, odpovedať na dve otázky:
- Aký je môj časový horizont (v tomto prípade čas do dôchodku)?
- Do akej miery akceptujem riziko?
Vo všeobecnosti platí, že mladí sporitelia s vyššou akceptáciou rizika by si mali zvoliť fondy s vyšším podielom akcií. Naopak, starší a rizikovo averznejší sporitelia by mali aspoň časť svojich úspor mať vloženú aj v konzervatívnejších investíciách t.j. v dlhopisoch, či termínovaných vkladoch.

Výkonnosť 
Výkonnosť DDJ v doplnkovom dôchodkovom fonde
Výkonnosť | |||||||
Doplnkový dôchodkový fond | Investičný horizont | Hodnota DDJ v EUR | 1D | YTD | 1M | 1Y | ALL |
DDJ doplnková dôchodková jednotka, 1D denná zmena, YTD od začiatku roka, 1M za 1 mesiac, 1Y za 1 rok, ALL od vzniku fondu (p.a.)
Hodnoty platné k dátumu: 30.11.2023
Výnosnosť rôznych aktív
Akcie majú dlhodobo najvyššiu výkonnosť
Z dlhodobého hľadiska sú najvýnosnejším aktívom akcie, ktoré napriek krátkodobým, či strednodobým poklesom hodnoty zaznamenávajú kontinuálny rast, a to výrazne nad úrovňou rastu dlhopisov, či zlata.

Investičný barometer 
Investičný barometer
Otestujte sa, ktorý doplnkový dôchodkový fond je pre Vás najvhodnejší
V NN vieme, že pripraviť sa dobre na dôchodok je dôležité. Aby sme Vám výber správneho doplnkového dôchodkového fondu uľahčili, vytvorili sme pre Vás šikovného pomocníka – investičný barometer. Stačí odpovedať na niekoľko jednoduchých otázok a na základe odpovedí Vám odporučíme, ktorý doplnkový dôchodkový fond je pre Vás najvhodnejší.

Aktuálne informácie o vývoji na trhu 
Ako sa darilo finančným trhom v roku 2022?
(január 2023)
Po skvelom roku 2021, keď akciové trhy narástli o desiatky percent, sa v roku 2022 situácia výrazne zmenila. Celý rok bol na finančných trhoch mimoriadne búrlivý. A z pohľadu investovania veľmi náročný. Hodnota akcií, ako aj hodnota dlhopisov, spoločne poklesla o viac ako 15 %. Podobný pokles na oboch triedach aktív sme naposledy videli v 80. rokoch minulého storočia.
Väčšina svetových akciových indexov v priebehu minulého roka vstúpila do tzv. medvedieho trhu (bear market). Je to situácia, keď finančný index poklesne o viac ako 20 %. Globálny akciový index MSCI World vlani poklesol o 26 % v USD. Obavy z inflácie a rast úrokových sadzieb negatívne ovplyvnili aj svetové dlhopisové trhy, ktoré poklesli o 21 %.
- V minulom roku sa prudko zvýšila inflácia.
- Centrálne banky vo vyspelých krajinách preto začali sprísňovať menovú politiku, t. j. začali zvyšovať úrokové sadzby.
- Celú situáciu výrazne zhoršoval konflikt na Ukrajine, ktorý sa významne podieľa na rastúcich cenách energií a potravín vo svete.
- A negatívny vplyv mala aj stále pretrvávajúca pandémia ochorenia Covid-19.
Súčasné turbulencie na finančných trhoch vytvárajú vhodné investičné príležitosti na nákup dôchodkových jednotiek. Jednoducho povedané, keď ceny klesajú, môžete lacno nakupovať, čo sa väčšinou snažíte robiť aj v bežnom živote. To z dlhodobého hľadiska vedie k dosiahnutiu vyššieho zisku, a tým aj vyššej hodnote vášho dôchodku. Zároveň, po viac ako desiatich rokoch záporných úrokových sadzieb, vidíme, že výnosy sa pri dlhopisoch pohybujú od 2 %. Toto vytvára novú možnosť investovať naprieč triedami aktív (trieda aktív je zoskupenie investícií - napr. akcií, dlhopisov, peňazí, nehnuteľností a pod.).
Uplynulý rok bol mimoriadne náročný. Na Slovensku zaznamenali všetky dôchodkové spoločnosti pokles vo všetkých dôchodkových fondoch. Výkonnosť fondu však môže byť prechodne aj záporná.
Dôležité je nepodliehať panike. Vieme, že je náročné pozerať sa na pretrvávajúce poklesy vašich úspor. Tie však rovnako ako nárasty patria k normálnemu vývoju na finančných trhoch, ktoré vo vlnách prichádzajú a sú prirodzenou súčasťou investovania. Je dôležité si uvedomiť, že sporenie na dôchodok je sporením dlhodobým a pravidelným. Princíp pravidelného investovania pracuje s prirodzeným kolísaním kapitálových trhov, ktoré využíva vo vlastný prospech. Naopak, výber úspor v čase poklesu by znamenal, že sa pripravíte o možnosť získať budúce výnosy, ktoré prichádzajú spravidla po upokojení situácie. Preto len stačí počkať, kým sa situácia upokojí a podanie žiadosti o výplatu odložiť na neskôr.
V roku 2023 vidíme priestor pre lepšiu výkonnosť dlhopisovej triedy aktív. Tá tvorí prevažnú časť investícií v Dôchodkovom výplatnom d.d.f. NN Tatry – Sympatia, d.d.s., a.s. Výnosy sa pri dlhopisoch po dlhých rokoch dostali zo záporných hodnôt na plus 2 % a viac.
Výkyvy na finančných trhoch môžu byť nepríjemné, ale sú ich bežnou súčasťou. Netreba na ne preto nijako špeciálne reagovať. Ako ukazuje graf nižšie, tak pri 20 ročnom investičnom horizonte sa takého výkyvy vyskytnú približne 4 až 5-krát.
Vaše dôchodkové sporenie je dlhodobé. Pokles hodnoty dôchodkového fondu nie je dôvodom na paniku. Neodporúčame vám preto meniť dohodnutú investičnú stratégiu / meniť dôchodkový fond, pokiaľ sporíte v správne nastavenom fonde, ktorý zodpovedá vášmu rizikovému profilu. Naopak, keď ceny klesajú, môžete výhodne nakupovať. Práve pri poklese trhov nakupujete lacnejšie viac dôchodkových jednotiek fondu. Akonáhle hodnota podielu vzrastie, zarobíte, pretože vlastníte viac dôchodkových jednotiek. Platí, že finančné trhy sa v čase znovu pozviechajú a opäť sa vrátia k dosiahnutým hodnotám alebo ich dokonca prekonajú tak, ako sa to udialo na finančných trhoch niekoľkokrát v posledných dvoch desaťročiach.
Finančné trhy, ako aj globálne ekonomiky, si napokon nájdu svoj nový normál a vrátime sa k dlhodobým trendom. Preto si myslíme, že akciové investície budú aj naďalej z dlhodobého pohľadu najvýnosnejšou triedou aktív. Odporúčame zotrvať v rizikovejších fondoch s vyšším podielom akcií. V prípade, že máte svoje úspory v konzervatívnejších fondoch a máte dostatočne dlhý časový horizont sporenia (do dôchodku 10 a viac rokov), je teraz pri poklese ten správny čas presunúť svoje úspory napríklad do indexového fondu, ak tento dôchodkový fond zodpovedá vášmu rizikovému profilu.
Čo robiť pri poklese? 
Pokles v priebehu sporenia
Nie je dôvod na paniku
V III. pilieri sú príspevky investované do doplnkových dôchodkových fondov každý mesiac približne v rovnakej sume. Znamená to, že využívate výhody pravidelného investovania, v dôsledku ktorého dokážete nakupovať doplnkové dôchodkové jednotky doplnkových dôchodkových fondov v priemere za nižšiu cenu ako v prípade jednorazovej investície. Prípadný pokles hodnoty doplnkového dôchodkového fondu nie je dôvodom na paniku, ale naopak predstavuje vhodnú investičnú príležitosť na nákup doplnkových dôchodkových jednotiek za výhodnejšiu cenu, čo z dlhodobého hľadiska vedie k dosiahnutiu vyššieho zisku, a tým aj vyššej konečnej hodnoty Vášho dôchodku.


Pokles tesne pred odchodom do dôchodku
Ak pokles nastane, bude minimálny
Čím bližšie je vek odchodu do dôchodku, tým viac sa odporúča postupné presúvanie časti hodnoty príspevkov klienta a majetku z vyvážených, rastových a indexových fondov do menej rizikových, t.j. do konzervatívnejších fondov tak, aby mal klient väčšinu svojho majetku investovanú vo fonde s nízkym rizikom poklesu hodnoty. Prípadný vplyv poklesu akcií na hodnotu dôchodkového účtu klienta bude minimálny.
Prípadnú zmenu investičnej stratégie je potrebné dôkladne zvážiť. Krátkodobé výkyvy na finančných trhoch sú ich prirodzenou súčasťou a je dôležité si uvedomiť, že sporenie na dôchodok je sporením dlhodobým a pravidelným. Princíp pravidelného investovania môže účastníkovi ponúknuť zaujímavé a stabilné výnosy v dlhšom období s nižším rizikom kolísania hodnoty investície. Tým, že účastník pravidelne a dlhodobo investuje stále do vopred nastavenej investičnej stratégie, vyvaruje sa špekulácii na rast alebo pokles cien, čo má kladný vplyv na celkovú kontinuálnu úspešnosť investície.
Naši klienti môžu sledovať vývoj doplnkových dôchodkových fondov cez naše internetové stránky, kde nájdu historický vývoj a bližšie informácie v mesačných správach.
O zmenu doplnkového dôchodkového fondu môžete požiadať kedykoľvek a bez poplatku. Najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob je cez klientsky portál WebKlient, prípadne je možné navštíviť jednu z našich pobočiek, kde je možné žiadosť o zmenu doplnkového dôchodkového fondu vyplniť spolu s našim poradcom, prípadne je možné príslušné zmenové tlačivo stiahnuť z webovej stránky, vyplniť ho a podpísané zaslať na centrálu spoločnosti.
Klienti môžu kontaktovať svojho finančného poradcu, prípadne navštíviť priamo našu pobočku. V prípade záujmu je možné získať ďalšie informácie aj na našej webovej stránke, kde sú k dispozícii informácie o dôchodkových fondoch, prípadne je tu možnosť vyplniť „Investičný barometer“, ktorý môže klientovi pomôcť pri rozhodovaní.
